Sunday 17 December 2017 / 02:56 PM

NRL ROUND 4 TEAM LISTS

South Sydney Rabbitohs v Sydney Roosters – 8.05 (AEDT), Thursday, March 23 @ ANZ Stadium

Rabbitohs: 1 Cody Walker 2. Alex Johnston 3. Siosifa Talakai 4. Robert Jennings 5. Bryson Goodwin 6. John Sutton 7. Adam Reynolds 8. Thomas Burgess 9. Robbie Farah 10. Jason Clark 11. Angus Crighton 12. Kyle Turner 13. Sam Burgess
Interchange: 14. Damien Cook 15. Anthony Cherrington 16. Robbie Rochow 17. Zane Musgrove
Reserves: 18. David Tyrell 19. Tyrell Fuimaono 20. Cameron Murray 21. Sitiveni Moceidreke

*Cody Walker switches to fullback with John Sutton coming in at five-eighth, which sees Alex Johnston revert to the wing and Braidon Burns drop out. Siosifa Talakai and Anthony Cherrington are in for suspended duo Hymel Hunt and George Burgess.

Roosters: 1. Michael Gordon 2. Daniel Tupou 3. Latrell Mitchell 4. Joseph Manu 5. Shaun Kenny-Dowall 6. Luke Keary 7. Mitchell Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend 10. Dylan Napa 11. Boyd Cordner 12. Mitchell Aubusson 13. Aidan Guerra
Interchange: 14. Isaac Liu 15. Zane Tetevano 16. Ryan Matterson 17. Connor Watson
Reserves: 18. Chris Smith 19. Paul Carter 20. Blake Ferguson 21. Mitchell Cornish

*No changes to the Roosters’ 17, though Blake Ferguson has been named on the extended bench.

 

Penrith Panthers v Newcastle Knights – 6.00pm (AEDT), Friday, March 24 @ Pepper Stadium

Panthers: 1 Matt Moylan 2. Dean Whare 3. Waqa Blake 4. Tyrone Peachey 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Te Maire Martin 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9. Peter Wallace 10. Regan Campbell-Gillard 11. Bryce Cartwright 12. Isaah Yeo 13. Trent Merrin
Interchange: 14. Peta Hiku 15. Leilani Latu 16. Viliame Kikau 17. Sitaleki Akauola
Reserves: 18. Moses Leota 19. Tim Browne 20. Dylan Edwards 21. Corey Harawira

*Bryce Cartwright returns for the injured James Fisher-Harris.

Knights: 1 Brendan Elliott 2. Ken Sio 3. Dane Gagai 4. Peter Mata’utia 5. Nathan Ross 6. Brock Lamb 7. Trent Hodkinson 8. Daniel Saifiti 9. Danny Levi 10. Josh Starling 11. Sione Mata’utia 12. Jamie Buhrer 13. Mitchell Barnett
Interchange: 14. Luke Yates 15. Jack Stockwell 16. Sam Stone 17. Jacob Saifiti
Reserves: 18. Jacob Gagan 19. Joe Wardle 20. Josh King 21. Anthony Tupou

*The Knights are unchanged.

 

Brisbane Broncos v Canberra Raiders – 8.05pm (AEDT), Friday, March 24 @ Suncorp Stadium

Broncos: 1 Darius Boyd 2 Corey Oates 3 James Roberts 4 Tautau Moga 5 Jordan Kahu 6 Anthony Milford 7 Ben Hunt 8 Korbin Sims 9 Andrew McCullough 10 Adam Blair 11 Sam Thaiday 12 Matt Gillett 13 Josh McGuire
Interchange: 14 Alex Glenn 15 Tevita Pangai 16 Herman Ese’ese 17 Jai Arrow
Reserve: 18. Benji Marshall 19. George Fai 20. David Mead 21. Jonus Pearson

*Tevita Pangai Jr has been named on the four-man bench in the place of Benji Marshall.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Nick Cotric 3. Jarrod Croker 4. Joseph Leilua 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Aidan Sezer 8. Junior Paulo 9. Josh Hodgson 10. Shannon Boyd 11. Josh Papalii 12. Elliot Whitehead 13. Luke Bateman
Interchange: 14. Adam Clydsdale 15. Iosia Soliola 16. Clay Priest 17. Dave Taylor
Reserves: 18. Jordan Turner 19. Scott Sorenson 20. Dunamis Lui 22. Joseph Tapine

*No changes for the Raiders, but Joseph Tapine is back on the extended bench.

 

Manly Sea Eagles v Canterbury Bulldogs – 4.30pm (AEDT), Saturday, March 25 @ Lottoland

Sea Eagles: 1 Tom Trbojevic 2 Jorge Taufua 3 Dylan Walker 4 Brian Kelly 5 Akuila Uate 6 Blake Green 7 Daly Cherry-Evans (C) 8 Brenton Lawrence 9 Api Koroisau 10 Martin Taupau 11 Frank Winterstein 12 Curtis Sironen 13 Jake Trbojevic
Interchange: 14 Lewis Brown 15 Nate Myles 16 Jackson Hastings 17 Addin Fonua-Blake 17
Reserves: 18 Shuan Lane 19 Jarrad Kennedy 20 Matthew Wright 21 Bill Bainbridge

*Martin Taupau and Addin Fonua-Blake return from suspension at the expense of Shaun Lane and Bill Bainbridge.

Bulldogs: 1 Brad Abbey 2 Brett Morris 3 Josh Morris 4 Brenko Lee 5 Marcelo Montoya 6 Josh Reynolds 7 Moses Mbye 8 Aiden Tolman 9 Michael Lichaa 10 James Graham 11 Josh Jackson 12 Greg Eastwood 13 David Klemmer
Interchange: 14 Sam Kasiano 15 Danny Fualalo 16 Adam Elliott 17 Raymond Faitala-Mariner
Reserves: 19 Craig Garvey 20 Matt Frawley 21 Francis Tualau 23 Reimis Smith

*The Bulldogs’ 17 is unchanged.

 

Parramatta Eels v Cronulla Sharks – 7.00pm (AEDT), Saturday, March 25 @ ANZ Stadium

Eels: 1 Bevan French 2. Semi Radradra 3. Michael Jennings 4. Brad Takairangi 5. Josh Hoffman 6. Clint Gutherson 7. Corey Norman 8. Suaia Matagi 9. Kaysa Pritchard 10. Tim Mannah 11. Manu Ma’u 12. Frank Pritchard 13. Beau Scott
Interchange: 14. Nathan Brown 15. Daniel Alvaro 16. David Gower 17 Siosaia Vave
Reserves: 18. Rory O’Brien 19. Cameron King 20. Kirisome Auva’a 21. Jeff Robson

*Corey Norman returns at halfback for Jeff Robson; Frank Pritchard starts with Tepai Moeroa out suspended; David Gower and Siosaia Vave join the bench with Rory O’Brien dropping to the reserves.

Sharks: 1 Jack Bird 2 Sosaia Feki 3 Kurt Capewell 4 Ricky Leutele 5 Valentine Holmes 6 James Maloney 7 Chad Townsend 8 Andrew Fifita 9 Jayden Brailey 10 Matt Prior 11 Luke Lewis 12 Wade Graham 13 Paul Gallen
Interchange: 14 Jayson Bukuya 15 Chris Heighington 16 Jeremy Latimore 17 Joseph Paulo
Reserves: 18 Tony Williams 19 Gerard Beale 20 James Segeyaro 21 Edrick Lee

*Sosaia Feki comes onto the wing for Edrick Lee, and James Segeyaro has been included in the reserves.

 

Gold Coast Titans v North Queensland Cowboys – 9.00pm (AEDT), Saturday, March 25 @ Cbus Super Stadium

Titans: 1 Tyler Cornish 2. Tyrone Roberts-Davis 3. Dale Copley 4. Konrad Hurrell 5. Daniel Vidot 6. Kane Elgey 7. Ashley Taylor 8. Jarrod Wallace 9. Tyrone Roberts 10. Ryan James 11. Kevin Proctor 12. Chris McQueen 13. Agnatius Paasi
Interchange: 14. Ryan Simpkins 15. Nathaniel Peteru 16. Leivaha Pulu 17. Joe Greenwood
Reserves: 18. Max King 19 Karl Lawton 20. Paterika Vaivai 21 Morgan Boyle

*Dale Copley is set to debut for the Titans, which sees Chris McQueen return to the back-row. Daniel Vidot takes Will Zillman’s place on the wing. Max King drops out of the 17.

Cowboys: 1. Kalyn Ponga 2. Kyle Feldt 3. Javid Bowen 4. Kane Linnett 5. Gideon Gela-Mosby 6. Michael Morgan 7. Johnathan Thurston 8. Patrick Kaufusi 9. Jake Granville 10. Scott Bolton 11. Gavin Cooper 12. Coen Hess 13 Ethan Lowe
Interchange: 14. Ben Hampton 15. John Asiata 16. Shaun Fensom 17. Sam Hoare
Reserves: 18. Cory Jensen 19. Ben Spina 20 Enari Tuala 21 Braden Uele

*Gideon Gela-Mosby will make his debut thanks to Justin O’Neill’s injury, with Javid Bowen moving to centre.

 

Wests Tigers v Melbourne Storm – 4.00pm (AEDT), Sunday, March 26 @ Leichhardt Oval

Tigers: 1 James Tedesco 2. David Nofoaluma 3. Kevin Naiqama 4. Michael Chee-Kam 5. Moses Suli 6. Mitchell Moses 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods 9. Matt McIlwrick 10. Ava Seumanufagai 11. Sauaso Sue 12. Chris Lawrence 13. Elijah Taylor
Interchange: 14. Tim Grant 15. Josh Aloiai 16. Joel Edwards 17. Matt Ballin
Reserves: 18. Justin Hunt 19. Kyle Lovett 20. Jamal Idris 21. Junior Tatola

*Elijah Taylor returns from injury and Matt Ballin is named in the 17 for the first time this season, which sees Jack Littlejohn and Kyle Lovett drop back to the reserves.

Storm: 1 Billy Slater 2. Young Tonumaipea 3. William Chambers 4. Cheyse Blair 5. Josh Addo-Carr 6. Ryley Jacks 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cameron Smith 10. Jordan McLean 11. Felise Kaufusi 12. Kenneath Bromwich 13. Dale Finucane
Interchange: 14. Christian Welch 15. Tim Glasby 16. Nelson Asofa-Solomona 17. Vincent Leuluai
Reserves: 18. Mark Nicholls 19. Joe Stimson 20. Justin Olam 21. Brodie Croft

*Cameron Munster is out, so Billy Slater will start at fullback with Ryley Jacks at five-eighth. Young Tonumaipea comes onto the wing for the injured Suliasi Vunivalu, and Vincent Leuluai takes the bench spot occupied by Slater last week.

 

St George Illawarra Dragons v Warriors – 6.30pm (AEDT), Sunday, March 26 @ UOW Jubilee Oval

Dragons: 1 Josh Dugan 2. Nene Macdonald 3. Euan Aitken 4. Tim Lafai 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop 7. Josh McCrone 8. Russell Packer 9. Cameron McInnes 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Jack de Belin
Interchange 14. Tariq Sims 15. Leeson Ah Mau 16. Jacob Host 17. Kurt Mann
Reserves: 19. Jai Field 20. Taane Milne 20. Luciano Leilua 21. Hame Sele

*The Dragons are unchanged.

Warriors: 1 Roger Tuivasa-Sheck (c) 2 Tuimoala Lolohea 3 David Fusitua 4 Solomone Kata 5 Ken Maumalo 6 Mafoa’aeata Hingano 7 Shaun Johnson 8 Albert Vete 9 Issac Luke 10 Jacob Lillyman 11 Bodene Thompson 12 Ryan Hoffman 13 Simon Mannering
Interchange: 14 Erin Clark 15 Charlie Gubb 16 Sam Lisone 17 Bunty Afoa
Reserves: 18 James Gavet 20 Ligi Sao 21 Blake Ayshford 22 Kieran Foran

*Roger Tuivasa-Sheck returns from a concussion lay-off, which sees Tuimoala Lolohea move back to the wing for the injured Manu Vatuvei. Kieran Foran has been named in the reserves contingent.

Add Comment

About the author

Commentary Box Sports

Commentary Box Sports invites a forum of truth and uncensored discussion of not only Australia’s greatest pastime, the world's. We offer around the world, up-to-date coverage of the sports we love and live by.

More nrl News

Special Features

PARTNERS