Sunday 17 December 2017 / 12:02 AM

NRL ROUND 3 TEAM LISTS

Melbourne Storm v Brisbane Broncos – 8.05pm (AEDT), Thursday, March 16 @ AAMI Park

Storm: 1 Billy Slater 2. Suliasi Vunivalu 3. William Chambers 4. Cheyse Blair 5. Josh Addo-Carr 6. Cameron Munster 7. Cooper Cronk 8. Tim Glasby 9. Cameron Smith 10. Jordan McLean 11. Felise Kaufusi 12. Kenneath Bromwich 13. Dale Finucane
Interchange: 14. Christian Welch 15. Joe Stimson 16. Nelson Asofa-Solomona 17. Vincent Leuluai
Reserves: 18. Mark Nicholls 19. Young Tonumaipea 20. Ryley Jacks 21. Jesse Bromwich

*Billy Slater is back for the Storm, which sees Cameron Munster move to five-eighth and Ryley Jacks drop out. Tim Glasby and Christian Welch have swapped places, while Jesse Bromwich’s naming as a reserve indicates a possible early return.

Broncos: 1 Darius Boyd 2 Corey Oates 3 James Roberts 4 Tautau Moga 5 Jordan Kahu 6 Anthony Milford 7 Ben Hunt 8 Korbin Sims 9 Andrew McCullough 10 Adam Blair 11 Sam Thaiday 12 Matt Gillett 13 Josh McGuire
Interchange: 14 Alex Glenn 15 Tevita Pangai 16 Herman Ese’ese 17 Jai Arrow
Reserve: 18. Benji Marshall 19. George Fai 20. David Mead 21. Jonus Pearson

*The Broncos have named an unchanged 17.

Canterbury Bulldogs v Warriors – 6.00pm (AEDT), Friday, March 17 @ Forsyth Barr Stadium, Dunedin

Bulldogs: 1 Brad Abbey 2 Brett Morris 3 Josh Morris 4 Brenko Lee 5 Marcelo Montoya 6 Josh Reynolds 7 Moses Mbye 8 Aiden Tolman 9 Michael Lichaa 10 James Graham 11 Josh Jackson 12 Greg Eastwood 13 David Klemmer
Interchange: 14 Sam Kasiano 15 Danny Fualalo 16 Adam Elliott 17 Raymond Faitala-Mariner
Reserves: 19 Craig Garvey 20 Matt Frawley 21 Francis Tualau 23 Reimis Smith

*Brad Abbey and Marcelo Montoya debut with Will Hopoate and Kerrod Holland out injured.

Warriors: 1 Roger Tuivasa-Sheck (c) 2 Ken Maumalo 3 David Fusitua 4 Solomone Kata 5 Manu Vatuvei 6 Mafoa’aeata Hingano 7 Shaun Johnson 8 Albert Vete 9 Issac Luke 10 Jacob Lillyman 11 Bodene Thompson 12 Ryan Hoffman 13 Simon Mannering
Interchange: 14 Erin Clark 15 Sam Lisone 16 Charlie Gubb 17 Bunty Afoa
Reserves: 18 Blake Ayshford 20 James Gavet 21 Tuimoala Lolohea 22 Mason Lino

*Manu Vatuvei returns on the wing with Tui Lolohea dropped to the reserves. Jacob Lillyman and Bodene Thompson swap into the starting side for Charlie Gubb and Bodene Thompson.

Gold Coast Titans v Parramatta Eels – 8.05pm (AEDT), Friday, March 17 @ Cbus Super Stadium

Titans: 1 Tyler Cornish 2. Tyrone Roberts-Davis 3. Dan Sarginson 4. Konrad Hurrell 5. William Zillman 6. Kane Elgey 7. Ashley Taylor 8. Jarrod Wallace 9. Tyrone Roberts 10. Ryan James 11. Kevin Proctor 12. Chris McQueen 13. Agnatius Paasi
Interchange: 14. Ryan Simpkins 15. Nathaniel Peteru 16. Leivaha Pulu 17. Joe Greenwood
Reserves: 18. Paterika Vaivai 19. Max King 20. Eddy Pettybourne 21. Karl Lawton

*Anthony Don and Jarryd Hayne are out injured, which sees William Zillman on the wing and Tyler Cornish at fullback, while Dan Sarginson returns at centre with Chris McQueen reverting to the back-row.

Eels: 1 Bevan French 2. Semi Radradra 3. Michael Jennings 4. Brad Takairangi 5. Josh Hoffman 6. Clint Gutherson 7. Jeff Robson 8. Suaia Matagi 9. Kaysa Pritchard 10. Tim Mannah 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Beau Scott
Interchange: 14. Nathan Brown 15. Daniel Alvaro 16. Rory O’Brien 17. Frank Pritchard
Reserves: 18. David Gower 19. Marata Niukore 20. Kirisome Auva’a 21. Siosaia Vave

*Jeff Robson steps into the breach left by Corey Norman’s injury.

Newcastle Knights v South Sydney Rabbitohs – 4.30pm (AEDT), Saturday, March 18 @ McDonald Jones Stadium

Knights: 1 Brendan Elliott 2. Ken Sio 3. Dane Gagai 4. Peter Mata’utia 5. Nathan Ross 6. Brock Lamb 7. Trent Hodkinson 8. Daniel Saifiti 9. Danny Levi 10. Josh Starling 11. Sione Mata’utia 12. Jamie Buhrer 13. Mitchell Barnett
Interchange: 14. Luke Yates 15. Jack Stockwell 16. Sam Stone 17. Jacob Saifiti
Reserves: 18. Jacob Gagan 19. Joe Wardle 20. Josh King 21. Anthony Tupou

*The Knights have named an unchanged 17.

Rabbitohs: 1 Alex Johnston 2. Braidon Burns 3. Hymel Hunt 4. Robert Jennings 5. Bryson Goodwin 6. Cody Walker 7. Adam Reynolds 8. Zane Musgrove 9. Robbie Farah 10. Jason Clark 11. John Sutton 12. Kyle Turner 13. Sam Burgess
Interchange: 14. Damien Cook 15. Angus Crighton 16. Robbie Rochow 17. George Burgess
Reserves: 18. Siosifa Talakai 19. Anthony Cherrington 20. Cameron Murray 21. Thomas Burgess

*The Rabbitohs have named an unchanged 17.

Penrith Panthers v Sydney Roosters – 7.00pm (AEDT), Saturday, March 18 @ Pepper Stadium

Panthers: 1 Matt Moylan 2. Dean Whare 3. Waqa Blake 4. Tyrone Peachey 5. Dylan Edwards 6. Te Maire Martin 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9. Peter Wallace 10. Regan Campbell-Gillard 11. Bryce Cartwright 12. Isaah Yeo 13. Trent Merrin
Interchange: 14. James Fisher-Harris 15. Leilani Latu 16. Viliame Kikau 17. Moses Leota
Reserves: 18. Sitaleki Akauola 19. Tim Browne 20. Peta Hiku 21. Dallin Watene-Zelezniak

*The Panthers have named an unchanged 17.

Roosters: 1. Michael Gordon 2. Daniel Tupou 3. Latrell Mitchell 4. Joseph Manu 5. Shaun Kenny-Dowall 6. Luke Keary 7. Mitchell Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend 10. Dylan Napa 11. Boyd Cordner 12. Mitchell Aubusson 13. Aidan Guerra
Interchange: 14. Isaac Liu 15. Zane Tetevano 16. Ryan Matterson 17. Connor Watson
Reserves: 18. Chris Smith 19. Paul Carter 20. Lindsay Collins 21. Mitchell Cornish

*Blake Ferguson is out for the Roosters, which sees Joseph Manu get a chance in the centres.

North Queensland Cowboys v Manly Sea Eagles – 9.00pm (AEDT), Saturday, March 18 @ 1300SMILES Stadium

Cowboys: 1. Kalyn Ponga 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Javid Bowen 6. Michael Morgan 7. Johnathan Thurston 8. Patrick Kaufusi 9. Jake Granville 10. Scott Bolton 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo
Interchange: 14. Ben Hampton 15. John Asiata 16. Coen Hess 17. Sam Hoare
Reserves: 18. Shaun Fensom 19. Gideon Gela-Mosby 20. Cory Jensen 21. Ben Spina

*Sam Hoare replaces the injured Matt Scott with Patrick Kaufusi moving into the starting front-row, while Kalyn Ponga and Javid Bowen come into the back-three with Lachlan Coote and Antonio Winterstein out injured.

Sea Eagles: 1 Tom Trbojevic 2 Jorge Taufua 3 Dylan Walker 4 Brian Kelly 5 Akuila Uate 6 Blake Green 7 Daly Cherry-Evans (C) 8 Brenton Lawrence 9 Api Koroisau 10 Nate Myles 11 Frank Winterstein 12 Curtis Sironen 13 Jake Trbojevic
Interchange: 14 Cameron Cullen 15 Lewis Brown 16 Jarrad Kennedy 17 Shuan Lane
Reserves: 18 Jonathan Wright 19 Jackson Hastings 20 Matthew Wright 21 Bill Bainbridge

*Shaun Lane has replaced Bill Bainbridge in the interchange contingent.

Canberra Raiders v Wests Tigers – 4.00pm (AEDT), Sunday, March 19 @ GIO Stadium

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Nick Cotric 3. Jarrod Croker 4. Joseph Leilua 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Aidan Sezer 8. Junior Paulo 9. Josh Hodgson 10. Shannon Boyd 11. Josh Papalii 12. Elliot Whitehead 13. Luke Bateman
Interchange: 14. Adam Clydsdale 15. Iosia Soliola 16. Clay Priest 17. Dave Taylor
Reserves: 18. Jordan Turner 19. Dunamis Lui 20. Jeff Lima 21. Scott Sorenson

*Jarrod Croker returns for the Raiders, which sees Eilliot Whitehead go back to the second-row, Iosia Soliola move to the bench and Dunamis Lui drop out of the 17.

Tigers: 1 James Tedesco 2. David Nofoaluma 3. Kevin Naiqama 4. Michael Chee-Kam 5. Moses Suli 6. Mitchell Moses 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods 9. Matt McIlwrick 10. Ava Seumanufagai 11. Sauaso Sue 12. Chris Lawrence 13. Elijah Taylor
Interchange: 14. Tim Grant 15. Josh Aloiai 16. Joel Edwards 17. Jack Littlejohn
Reserves: 18. Junior Tatola 19. Justin Hunt 20. Kyle Lovett 21. Matt Ballin

*Jamal Idris is out altogether, with Tim Grant taking his place on the Tigers’ bench.

Cronulla Sharks v St George Illawarra Dragons – 6.30pm (AEDT), Sunday, March 19 @ Southern Cross Group Stadium

Sharks: 1 Jack Bird 2 Sosaia Feki 3 Kurt Capewell 4 Ricky Leutele 5 Edrick Lee 6 James Maloney 7 Chad Townsend 8 Andrew Fifita 9 Jayden Brailey 10 Matt Prior 11 Luke Lewis 12 Wade Graham 13 Paul Gallen
Interchange: 14 Jayson Bukuya 15 Chris Heighington 16 Jeremy Latimore 17 Joseph Paulo
Reserves: 18 Tony Williams 19 Valentine Holmes 20 Fa’amanu Brown 21 Gerard Beale

*Cronulla have named the same 17 as last week, with Valentine Holmes still listed in the reserves.

Dragons: 1 Josh Dugan 2. Nene Macdonald 3. Euan Aitken 4. Tim Lafai 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop 7. Josh McCrone 8. Russell Packer 9. Cameron McInnes 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Jack de Belin
Interchange 14. Tariq Sims 15. Leeson Ah Mau 16. Jacob Host 17. Kurt Mann
Reserves: 19. Jai Field 20. Taane Milne 20. Luciano Leilua 21. Hame Sele

*The Dragons have named an unchanged 17.

Add Comment

About the author

Commentary Box Sports

Commentary Box Sports invites a forum of truth and uncensored discussion of not only Australia’s greatest pastime, the world's. We offer around the world, up-to-date coverage of the sports we love and live by.

More nrl News

Special Features

PARTNERS