Tuesday 17 October 2017 / 03:04 PM

Round 2 Team Lists

NRL ROUND 2 TEAM LISTS

Canterbury Bulldogs v Parramatta Eels @ ANZ Stadium, Friday, 7.35pm

Bulldogs

1 Brett Morris
2 Curtis Rona
3 Josh Morris
4 Tim Lafai
5 Sam Perrett
6 Moses Mbye
7 Trent Hodkinson
8 Aiden Tolman
9 Michael Lichaa
10 James Graham (c)
11 Josh Jackson
12 Tony Williams
13 Greg Eastwood

Interchange
14 Sam Kasiano
15 David Klemmer
16 Frank Pritchard
17 Tim Browne

Coach: Des Hasler

Notes: Moses Mybe comes in for injured five-eighth Josh Reynolds, who is slated to be out for 6-8 week with a broken arm. 

Eels

1 Will Hopoate
2 Semi Radradra
3 Beau Champion
4 Brad Takairangi
5 Reece Robinson
6 Corey Norman
7 Chris Sandow
8 Darcy Lussick
9 Nathan Peats
10 Tim Mannah (c)
11 Manu Ma’u
12 Tepai Moeroa
13 Anthony Watmough

Interchange
14 Isaac De Gois
15 Joseph Paulo
16 Junior Paulo
17 David Gower
18 Danny Wicks
19 Pauli Pauli

Coach: Brad Arthur

 

Notes: Danny Wicks and Pauli Pauli are in line to replace Junior Paulo, who has been named but is on the hook for a dangerous throw, in the only likely change to the Eels’ 17.

Cronulla Sharks v Brisbane @ Remondis Stadium, Friday, 7.35pm

Sharks

1 Michael Gordon
2 Sosaia Feki
3 Gerard Beale
4 Ricky Leutele
5 Mitch Brown
6 Ben Barba
7 Jeff Robson
8 Andrew Fifita
9 Michael Ennis
10 Matt Prior
11 Jayson Bukuya
12 Wade Graham
13 Paul Gallen (c)

Interchange
14 Chris Heighington
15 Tinirau Arona
16 Anthony Tupou
17 David Fifita
18 Valentine Holmes
21 Sami Sauiluma 


Coach: Shane Flanagan

Notes: Flanagan has resisted the urge to change his line-up, but has named wingers Valentine Holmes and Sami Sauiluma on an extended bench.

Broncos

1 Jordan Kahu
2 Dale Copley
3 Jack Reed
4 Justin Hodges (c)
5 Lachlan Maranta
6 Anthony Milford
7 Ben Hunt
8 Josh McGuire
9 Andrew McCullough
10 Adam Blair
11 Alex Glenn
12 Matt Gillett
13 Corey Parker

Interchange

14 Jarrod Wallace
15 Jo Ofahengaue
16 Sam Thaiday
17 Kodi Nikorima

Coach: Wayne Bennett

 

Notes: Bennett has reacted swiftly to the Round 1 thrashing, with Sam Thaiday dropped to the bench and Matt Gillett coming into the starting side. James Gavet is out suspended and Mitchell Dodds and Aaron Whitchurch has been left out; Jarrod Wallace and potential debutants Joe Ofahengaue and Kodi Nikorima have been included on an all-new bench.

Penrith Panthers v Gold Coast Titans @ Carrington Park (Bathurst), Saturday, 4.30pm

Panthers

1 Matt Moylan
2 George Jennings
3 Dean Whare
4 Jamal Idris
5 Dallin Watene Zelezniak
6 Jamie Soward
7 Peter Wallace (c)
8 Sam McKendry
9 James Segeyaro
10 Brent Kite
11 Sika Manu
12 Lewis Brown
13 Elijah Taylor

Interchange
14 Tyrone Peachey
15 Jeremy Latimore
16 Reagan Campbell-Gillard
17 Bryce Cartwright
18 Isaah Yeo

Coach: Ivan Cleary

 

Notes: Penrith are unchanged from Round 1, with Isaah Yeo named 18th man.

Titans

1 William Zillman
2 Kevin Gordon
3 James Roberts
4 Josh Hoffman
5 David Mead
6 Aidan Sezer
7 Daniel Mortimer
8 Luke Douglas
9 Kierran Moseley
10 Edward Pettybourne
11 Ryan James
12 Lachlan Burr
13 Nate Myles (c)

Interchange
14 Agnatius Paasi
15 Mark Ioane
16 Matt Robinson
17 Matt Srama
18 Ryan Simpkins

Coach: Neil Henry

 

Notes: Lachlan Burr comes into the starting second-row as Matt Robinson slips back to the bench in the only change to last week’s side.

Manly Sea Eagles v Melbourne Storm @ Brookvale Oval, Saturday, 7.00pm

Sea Eagles

1 Brett Stewart
2 Cheyse Blair
3 Jamie Lyon (c)
4 Steve Matai
5 Peta Hiku
6 Jack Littlejohn
7 Daly Cherry-Evans
8 Willie Mason
9 Matt Ballin
10 Brenton Lawrence
11 Feleti Mateo
12 Tom Symonds
13 Dunamis Lui

Interchange
14 Jesse Sene-Lefao
15 Blake Leary
16 Luke Burgess
17 Ligi Sao
18 Justin Horo

Coach: Geoff Toovey

Notes: Steve Matai returns from injury to replace Clint Gutherson, while Jack Littlejohn comes in for Kieran Foran at five-eighth. Ligi Sao and Justin Horo join an extended bench with James Hasson out suspended.

Storm

1 Billy Slater
2 Young Tonumaipea
3 Will Chambers
4 Kurt Mann
5 Marika Koroibete
6 Blake Green
7 Cooper Cronk
8 Jesse Bromwich
9 Cameron Smith (c)
10 Jordan McLean
11 Kevin Proctor
12 Tohu Harris
13 Dale Finucane

Interchange
14 Ryan Hinchcliffe
15 Tim Glasby
16 Dayne Weston
17 Felise Kaufusi

Coach: Craig Bellamy

Notes: Melbourne has named an unchanged side, although Round 1 debutant Felise Kaufusi was charged by the match review committee and is in big doubt.

North Queensland Cowboys v Newcastle Knights @ 1300SMILES Stadium, Saturday, 9.00pm (AEDT)

Cowboys

1 Michael Morgan
2 Justin O’Neill
3 Matthew Wright
4 Kane Linnett
5 Antonio Winterstein
6 Robert Lui
7 Johnathan Thurston (c)
8 Matthew Scott (c)
9 Rory Kostjasyn
10 Ben Hannant
11 Gavin Cooper
12 Ethan Lowe
13 Jason Taumalolo

Interchange
14 Jake Granville
15 Kelepi Tanginoa
16 Scott Bolton
17 James Tamou
18 Lachlan Coote 

Coach: Paul Green

 

Notes: Ex-Eel Kelepi Tanginoa has replaced veteran Glenn Hall on the bench and Lachlan Coote has been named as 18th man.

Knights

1 Kurt Gidley
2 James McManus
3 Dane Gagai
4 Joseph Leilua
5 Akuila Uate
6 Jarrod Mullen
7 Tyrone Roberts
8 Kade Snowden
9 Adam Clydsdale
10 Korbin Sims
11 Beau Scott (c)
12 Robbie Rochow
13 Jeremy Smith

Interchange
14 Tyler Randell
15 Chris Houston
16 David Fa’alogo
17 Jack Stockwell
18 Sione Mata’utia

 

Coach: Rick Stone

Notes: Kurt Gidley has been named to return at fullback after he was a late withdrawal from Round 1 and Sione Mata’utia, who came in for Gidley against the Warriors, has again been named as 18th man.

South Sydney Rabbitohs v Sydney Roosters @ ANZ Stadium, Sunday, 4.00pm

Rabbitohs

1 Greg Inglis (c)
2 Alex Johnston
3 Dylan Walker
4 Bryson Goodwin
5 Joel Reddy
6 Luke Keary
7 Adam Reynolds
8 George Burgess
9 Issac Luke
10 Dave Tyrrell
11 Glenn Stewart
12 John Sutton
13 Ben Lowe

Interchange
14 Chris Grevsmuhl
15 Jason Clark
16 Chris McQueen
17 Thomas Burgess
18 Tim Grant
19 Cameron McInnes
20 Daryl Millard

Coach: Michael Maguire

Notes: Souths are unchanged, although Tim Grant, Cameron McInnes and Dary Millard are on a seven-man bench.

Roosters

1 Roger Tuivasa-Sheck
2 Daniel Tupou
3 Michael Jennings
4 Blake Ferguson
5 Shaun Kenny-Dowall
6 James Maloney
7 Mitchell Pearce (c)
8 Jared Waerea-Hargreaves
9 Matt McIlwrick
10 Sam Moa
11 Boyd Cordner
12 Aidan Guerra
13 Isaac Liu

Interchange
14 Mitchell Aubusson
15 Dylan Napa
16 Kane Evans
17 Sio Siua Taukeiaho
19 Martin Kennedy
20 Nene Macdonald

Coach: Trent Robinson

Notes: The Roosters are unchanged as well, with Martin Kennedy and Nene Macdonald the players named on an extended bench.

Canberra Raiders v New Zealand Warriors @ GIO Stadium, Sunday, 6.30pm

Raiders

1 Jack Wighton
2 Sisa Waqa
3 Jarrod Croker (c)
4 Edrick Lee
5 Jordan Rapana
6 Blake Austin
7 Mitchell Cornish
8 Josh Papalii
9 Josh Hodgson
10 Dane Tilse
11 Jarrad Kennedy
12 Iosia Soliola
13 Shaun Fensom

Interchange
14 Josh McCrone
15 Frank-Paul Nuuausala
16 Paul Vaughan
17 Luke Bateman

Coach: Ricky Stuart

Notes: Canberra is unchanged after Jack Wighton escaped a striking suspension with an early guilty plea.

Warriors

1 Sam Tomkins
2 Jonathan Wright
3 Tuimoala Lolohea
4 Solomone Kata
5 Manu Vatuvei
6 Chad Townsend
7 Shaun Johnson
8 Jacob Lillyman
9 Thomas Leuluai
10 Ben Matulino
11 Bodene Thompson
12 Ryan Hoffman
13 Simon Mannering (c)

Interchange
14 Nathan Friend
15 Ben Henry
16 Sam Lisone
17 Albert Vete
18 Matthew Allwood

Coach: Andrew McFadden

Notes: Konrad Hurrell is out, Sam Tomkins has been named to return and Tuimoala Lolohea slots in at centre and Jonathan Wright on the wing. Matthew Allwood has been included as 18th man and will likely come in at centre if Tomkins is again ruled out, with Lolohea to play fullback again.

Wests Tigers v St George Illawarra Dragons @ Campbelltown Stadium, Monday, 7.00pm

Wests Tigers

1 James Tedesco
2 Kevin Naiqama
3 Tim Simona
4 Chris Lawrence
5 Pat Richards
6 Mitchell Moses
7 Luke Brooks
8 Aaron Woods
9 Robbie Farah (c) 
10 Keith Galloway
11 Curtis Sironen 
12 Sauaso Sue
13 Martin Taupau

Interchange
14 Dene Halatau
15 Ava Seumanufagai
16 Matthew Lodge
17 Brenden Santi
18 Kyle Lovett

Coach: Jason Taylor

Notes: The Tigers are unchanged; Kyle Lovett is 18th man.

Dragons

1 Josh Dugan
2 Etonia Nabuli
3 Dane Nielsen
4 Dylan Farrell
5 Jason Nightingale
6 Gareth Widdop
7 Benji Marshall
8 Leeson Ah Mau
9 Mitch Rein
10 George Rose
11 Tyson Frizell
12 Joel Thompson
13 Ben Creagh (c)

Interchange
14 Rory O’Brien
15 Trent Merrin
16 Mike Cooper
17 Jack de Belin
19 Jake Marketo
21 Heath L’Estrange

Coach: Paul McGregor

Notes: Josh Dugan has been named despite rumours he could be sidelined for three months with an ankle injury. In an unchanged side, Jake Marketo and Heath L’Estrange have been included on an extended bench. 

Add Comment

About the author

Comm Box Sports

Commentary Box Sports invites a forum of truth and uncensored discussion of not only Australia’s greatest past time, the worlds. We offer around the world, up to date coverage of the sports we love and live by.

More nrl News

Special Features

PARTNERS