Sunday 17 December 2017 / 03:05 PM

NRL ROUND 2 TEAM LISTS

Roosters v Bulldogs – 8.05pm (AEDT), Thursday, March 9 @ Allianz Stadium

Roosters: 1. Michael Gordon 2. Shaun Kenny-Dowall 3. Blake Ferguson 4. Latrell Mitchell 5. Daniel Tupou 6. Luke Keary 7. Mitchell Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend 10. Dylan Napa 11. Boyd Cordner 12. Mitchell Aubusson 13. Aidan Guerra
Interchange: 14. Isaac Liu 15. Kane Evans 16. Ryan Matterson 17. Connor Watson
Reserves: 18. Chris Smith 19. Joseph Manu 20. Dale Copley 21. Zane Tetevano

*The Roosters have named an unchanged line-up.

Bulldogs: 1 Will Hopoate 2 Brett Morris 3 Josh Morris 4 Brenko Lee 5 Kerrod Holland 6 Josh Reynolds 7 Moses Mbye 8 Aiden Tolman 9 Michael Lichaa 10 James Graham 11 Josh Jackson 12 Greg Eastwood 13 David Klemmer
Interchange: 14 Sam Kasiano 15 Danny Fualalo 16 Adam Elliott 17 Raymond Faitala-Mariner
Reserves: 19 Brad Abbey 20 Matt Frawley 21 Francis Tualau 23 Craig Garvey

*The Bulldogs have named an unchanged line-up.

Warriors v Storm – 6.05pm (AEDT), Friday, March 10 @ Mt Smart Stadium

Warriors: 1 Roger Tuivasa-Sheck (c) 2 Tuimoala Lolohea 3 David Fusitua 4 Solomone Kata5 Ken Maumalo 6 Mafoa’aeata Hingano 7 Shaun Johnson 8 Albert Vete 9 Issac Luke 10 Charlie Gubb 11 Bunty Afoa 12 Row Ryan Hoffman 13 Simon Mannering
Interchange: 14 Erin Clark 15 Jacob Lillyman 16 Samuel Lisone 17 Bodene Thompson
Reserves: 18 Isaiah Papali’i 20 James Gavet 21 Manu Vatuvei 22 Mason Lino

*Simon Mannering and Issac Luke have both been named after leaving the field during the win over the Knights, while Erin Clark has taken Isaiah Papali’i’s spot on the interchange.

Storm: 1 Cameron Munster 2. Suliasi Vunivalu 3. William Chambers 4. Cheyse Blair 5. Josh Addo-Carr 6. Ryley Jacks 7. Cooper Cronk 8. Tim Glasby 9. Cameron Smith 10. Jordan McLean 11. Felise Kaufusi 12. Kenneath Bromwich 13. Dale Finucane
Interchange: 14. Christian Welch 15. Joe Stimson 16. Nelson Asofa-Solomona 17. Young Tonumaipea
Reserves: 18. Brodie Croft 19. Vincent Leuluai 20. Mark Nicholls 21. Curtis Scott

*Tim Glasby replaces the injured Jesse Bromwich in the front-row, with Joe Stimson joining the bench.

Broncos v Cowboys – 8.05pm (AEDT), Friday, March 10 @ Suncorp Stadium

Broncos: 1 Darius Boyd 2 Corey Oates 3 James Roberts 4 Tautau Moga 5 Jordan Kahu 6 Anthony Milford 7 Ben Hunt 8 Korbin Sims 9 Andrew McCullough 10 Adam Blair 11 Sam Thaiday 12 Matt Gillett 13 Josh McGuire
Interchange: 14 Alex Glenn 15 Tevita Pangai 16 Herman Ese’ese 17 Jai Arrow
Reserve: 18. Benji Marshall 19. Joe Ofahengaue 20. Kodi Nikorima 21. George Fai

*The Broncos are unchanged this week.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Michael Morgan 7. Johnathan Thurston 8. Matthew Scott 9. Jake Granville 10. Scott Bolton 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo
Interchange: 14. Ben Hampton 15. John Asiata 16. Coen Hess 17. Patrick Kaufusi
Reserves: 18. Shaun Fensom 19. Gideon Gela-Mosby 20. Javid Bowen 21. Kalyn Ponga

*Antonio Winterstein has been named to return, which sees Javid Bowen drop back to the reserves.

Knights v Titans – 4.00pm (AEDT), Saturday, March 11 @ McDonald Jones Stadium

Knights: 1 Brendan Elliott 2. Ken Sio 3. Dane Gagai 4. Peter Mata’utia 5. Nathan Ross 6. Brock Lamb 7. Trent Hodkinson 8. Daniel Saifiti 9. Danny Levi 10. Josh Starling 11. Sione Mata’utia 12. Jamie Buhrer 13. Mitchell Barnett
Interchange: 14. Luke Yates 15. Jack Stockwell 16. Sam Stone 17. Jacob Saifiti
Reserves: 18. Tyler Randell 19. Chanel Mata’utia 20. Josh King 21. Anthony Tupou

*Brendan Elliot replaces injured fullback Dylan Phythian in the Knights’ only change.

Titans: 1 Jarryd Hayne 2. Anthony Don 3. Dan Sarginson 4. Konrad Hurrell 5. William Zillman 6. Kane Elgey 7. Ashley Taylor 8. Jarrod Wallace 9. Tyrone Roberts 10. Ryan James 11. Kevin Proctor 12. Chris McQueen 13. Leivaha Pulu
Interchange: 14. Karl Lawton 15. Nathaniel Peteru 16. Agnatius Paasi 17. Joe Greenwood
Reserves: 18. Paterika Vaivai 19. Max King 20. Eddy Pettybourne 21. Tyrone Roberts-Davis

*Kevin Proctor is under an injury cloud but has nevertheless been named in an unchanged Titans side.

Sea Eagles v Rabbitohs – 5.30pm (AEDT), Saturday, March 11 @ Lottoland

Sea Eagles: 1 Tom Trbojevic 2 Jorge Taufua 3 Dylan Walker 4 Brian Kelly 5 Akuila Uate 6 Blake Green 7 Daly Cherry-Evans (C) 8 Brenton Lawrence 9 Api Koroisau 10 Nate Myles 11 Frank Winterstein 12 Curtis Sironen 13 Jake Trbojevic
Interchange: 14 Cameron Cullen 15 Lewis Brown 16 Jarrad Kennedy 17 Shuan Lane
Reserves: 18 Jonathan Wright 19 Jackson Hastings 20 Matthew Wright 21 Bill Bainbridge

*Martin Taupau and Addin Fonu-Blake have both been suspended for a fortnight and Lloyd Perrett is out injured, so Nate Myles is into the starting pack and Jarrad Kennedy and Shaun Lane join the bench.

Rabbitohs: 1 Alex Johnston 2. Braidon Burns 3. Hymel Hunt 4. Siosifa Talakai 5. Bryson Goodwin 6. Cody Walker 7. Luke Kelly 8. Zane Musgrove 9. Robbie Farah 10. David Tyrrell 11. John Sutton 12. Kyle Turner 13. Sam Burgess
Interchange: 14. Damien Cook 15. Jason Clark 16. Angus Crighton 17. Robbie Rochow
Reserves: 18. Robert Jennings 19. Anthony Cherrington 20. George Burgess 21. Adam Reynolds

*Alex Johnson moves into injured star Greg Inglis’ fullback spot, and Braidon Burns has been named to debut on the wing. Angus Crichton comes onto the bench for Tom Burgess. George Burgess and Adam Reynolds have been named in the reserves.

Raiders v Sharks – 7.30pm (AEDT), Saturday, March 11 @ GIO Stadium

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Nick Cotric 3. Elliot Whitehead 4. Joseph Leilua 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Aidan Sezer 8. Junior Paulo 9. Josh Hodgson 10. Shannon Boyd 11. Josh Papalii 12. Iosia Soliola 13. Luke Bateman
Interchange: 14. Adam Clydsdale 15. Dunamis Lui 16. Jeff Lima 17. Scott Sorenson
Reserves: 18. Scott Sorenson 19. Zac Santo 20. Lachlan Croker 21. Makahesi Makatoa

*Clay Priest is out suspended and Joseph Tapine is injured, but Junior Paulo is back from suspension and Scott Sorenson is in line for a debut. Meanwhile, Jack Wighton is back at fullback for Zac Santo after being a late Round 1 scratching.

Sharks: 1 Gerard Beale 2 Sosaia Feki 3 Jack Bird 4 Ricky Leutele 5Edrick Lee 6 James Maloney 7 Chad Townsend 8 Andrew Fifita 9 Jayden Brailey 10 Matt Prior 11 Luke Lewis 12 Wade Graham 13 Paul Gallen
Interchange: 14 Jayson Bukuya 15 Chris Heighington 16 Sam Tagataese 17 Fa’amanu Brown
Reserves: 18 Tony Williams 19 Kurt Capewell 20 Joseph Paulo 21 Jeremy Latimore

*The Sharks are unchanged.

Tigers v Panthers – 4.00pm (AEDT), Sunday, March 12 @ Campbelltown Stadium

Tigers: 1 James Tedesco 2. David Nofoaluma 3. Kevin Naiqama 4. Michael Chee-Kam 5. Moses Suli 6. Mitchell Moses 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods 9. Matt McIlwrick 10. Ava Seumanufagai 11. Sauaso Sue 12. Chris Lawrence 13. Elijah Taylor
Interchange: 14. Tim Grant 15. Josh Aloiai 16. Jamal Idris 17. Jack Littlejohn
Reserves: 18. Joel Edwards 19. Justin Hunt 20. Jordan Rankin 21. Wesley Lolo

*Jamal Idris remains on the interchange in an unchanged Tigers side.

Panthers: 1 Matt Moylan 2. Dean Whare 3. Waqa Blake 4. Tyrone Peachey 5. Dylan Edwards 6. Te Maire Martin 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9. Peter Wallace 10. Regan Campbell-Gillard 11. Bryce Cartwright 12. Isaah Yeo 13. Trent Merrin
Interchange: 14. James Fisher-Harris 15. Leilani Latu 16. Tim Browne 17. Moses Leota
Reserves: 18. Sitaleki Akauola 19. Dallin Watene-Edwards 20. Mitch Rein 21. Viliame Kikau

*Dylan Edwards comes in on the wing for the injured Peta Hiku in the only change to the Panthers’ 17.

Dragons v Eels – 6.30pm (AEDT), Sunday, March 12 @ WIN Stadium

Dragons: 1 Josh Dugan 2. Nene Macdonald 3. Euan Aitken 4. Tim Lafai 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop 7. Josh McCrone 8. Russell Packer 9. Cameron McInnes 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Jack de Belin
Interchange 14. Tariq Sims 15. Leeson Ah Mau 16. Jacob Host 17. Jai Field
Reserves: 18. Kurt Mann 19. Taane Milne 20. Luciano Leilua 21. Hame Sele

*The Dragons are unchanged after last week’s sensational win over the Panthers.

Eels: 1 Bevan French 2. Semi Radradra 3. Michael Jennings 4. Brad Takairangi 5. Josh Hoffman 6. Clint Gutherson 7. Corey Norman 8. Suaia Matagi 9. Kaysa Pritchard 10. Tim Mannah 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Beau Scott
Interchange: 14. Nathan Brown 15. Daniel Alvaro 16. Rory O’Brien 17. Frank Pritchard
Reserves: 18. David Gower 19. Cameron King 20. George Jennings 21. Marata Niukore

*The Eels are unchanged after subduing the Sea Eagles in Round 1.

Add Comment

About the author

Commentary Box Sports

Commentary Box Sports invites a forum of truth and uncensored discussion of not only Australia’s greatest pastime, the world's. We offer around the world, up-to-date coverage of the sports we love and live by.

More nrl News

Special Features

PARTNERS